Fokarium
Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Zapoznając się z historią życia fok, zwiedzający fokarium poznają problemy ochrony przyrody Bałtyku.
Tuż przy fokarium znajduje się Dom Morświna, w którym medialne ekspozycje informują o sekretach biologii morświnów, przedstawiają historię ich egzystencji, a także omawiają współczesne dla nich zagrożenia i sposoby ochrony. W ,,morświnowym domu" zagościły także informacje o delfinach i wielorybach, które w ostatnich latach zaobserwowano w polskiej części Morza Bałtyckiego
Czynne jest przez cały rok. Karmienie fok połączone z prelekacją odbywa się o godzinie 11:00 oraz 14:00.
Muzeum Obrony Wybrzeża
Ciekawych historii czasów II Wojny Światowej zapraszamy do Muzeum Obrony Wybrzeża, które eksponuje swoje wystawy w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”, oraz na odrestaurowanym własnym staraniem stanowisku nr 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego.
We wnętrzach obiektów muzeum znajduje się ponad 15 stałych wystaw oraz liczne eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, wsławionego 32 dniami obrony w 1939 roku oraz do historii Polskiej Marynarki Wojennej.
Muzeum czynne jest od kwietnia do października.
Latarnia Morska
Prawie na samym krańcu Półwyspu Helskiego, strzeże żeglarzy płynących do portu od 1827 roku. Sięgająca ponad 40 metrów wieża z czerwonej, licowanej cegły, wcześniej stanowiła obiekt strategiczny.
Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy!) umieszczone na wysokości 38,5 m widać nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km).
Przy dobrej pogodzie ze szczytu latarni widać porty i wzgórza Trójmiasta, na południowym- wschodzie latarnię w Krynicy Morskiej, na północy zdewastowaną, nieczynną, stalową latarnię morską na Górze Szwedów.
Latarnia czynna jest dla zwiedzających od maja do września.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Najstarszy zachowany w mieście budynek powstał w XV wieku.
Muzeum mieści się w poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu.
Działalność muzeum związana jest z historią Bałtyku, dziejami Mierzei Helskiej oraz rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym.
Z wieży widokowej o wysokości 21m rozciąga się piękny widok na panoramę portu i miasta od strony Zatoki Puckiej.
Kładki spacerowe na cyplu
Ciąg spacerowy kładek na cyplu Helu, wiodący od portu rybackiego naokoło Cypla.
Na południe od helskiego portu rybackiego zaczynają się chroniące brzeg przed atakami morza, wysypane żwirem tarasy spacerowe, które w okolicy zburzonego stanowiska nr 1 baterii Heliodora Laskowskiego przechodzą w promenadę, idącą po uniesionych nad poziom wydm tarasach o długości 527 m.
Kopiec Kaszubów
W przedwojennej Polsce mówiono ”Gdynia – okno na świat”, dziś mówi się, że „Hel to początek Polski”. Sięgający trzech metrów kopiec Kaszubów odsłonięto na samym końcu Cypla Helskiego. To kompozycja złożona z głazów przywiezionych z różnych zakątków Kaszub. Pomysł "usypania" kopca wyszedł od samorządu helskiego i od Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Monument ufundowały oddziały Zrzeszenia oraz Klub Studentów "Pomorania”.
Zatopiony wrak Bryza K-18
Jednostkę zatopiono w sierpniu w 2009 roku. Miejsce, w którym spoczęła "Bryza", zostało oznaczone specjalną boją, jest to zaledwie 200 m od wybrzeża Helu. Jednostka od samego początku została przeznaczona do celów szkoleniowych i ten charakter utrzymała również zalegając na dnie Bałtyku. Pozbawiona wszelkich elementów mogących stwarzać zagrożenie, „Bryza” jest świetnym miejscem dla nurków rozpoczynających swoją przygodę z nurkowaniem wrakowym. Wrak jest bardzo łatwo dostępny, a większość nurkowań na nim odbywa się z brzegu.
Szlak rowerowy
Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do turystyki rowerowej niż Półwysep Helski. Została tu specjalnie wyznaczona ścieżka, na której wspaniałe krajobrazy można podziwiać dosłownie na każdym kroku i o każdej porze roku.
Trasa rowerowa z Helu do Pucka ma długość 45 km. Ścieżka ma kilka oblicz, przez większą część wyłożona jest kostką, kiedy indziej szutrowana, sprawiająca wrażenie leśnej drogi. Wszystkie jej odcinki są jednak bardzo przyjemne i zapewniają piękne widoki.
Baltic Sands
Żeromskiego 13 ,
84-150 Hel
T: +48 690 442 450
E: rezerwacje@balticsands.pl